IE Warning
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
 
 
 

Aydınlatma Tesisatı

BY

 

0 COMMENT

 

Blog

Aydınlatma Tesisatı

 

Deneyimli kadromuz ile siz müşterilerimize kesintisiz kaliteli ve hızlı hizmet vermek için kurulan firmamız günün 24 saati hizmetinizdedir. İş ayrımı yapmaksızın gerek teklif gerekse uygulama aşamasında siz müşterilerimizin memnuniyeti temel prensibimizdir. Aydınlatma tesisatınızdaki problemler, aydınlatma projesinin çizilmesi ve sıfırdan aydınlatma tesisatının kurulması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Aydınlatma sistemlerinin değişik işlevdeki binalar ya da çevrelerde farklı amaçlarla kurulduğunu da görmekteyiz. Eğitim yapıları, sağlık tesisleri, lokantalar, mağazalar, alış-veriş merkezleri, spor tesisleri, kültür-sanat merkezleri, endüstri tesisleri, ticari yapılar, büro binaları, dini yapılar, konutlar, turizm yapıları, tarihi yapılar,park ve bahçeler, yollar, tüneller, v.b. gibi, her gün bir ya da bir kaçında yaşamımızı sürdürdüğümüz yapma çevrelerde, farklı eylem türlerine bağlı, farklı görsel gereksinmelerimiz söz konusu olmaktadır. Bir konfeksiyon atölyesinde, bir derslikte, bir ameliyathanede, bir müzede, bir basketbol salonunda, bir yatak odasında, bir lokantada ya da, bir gece kulübünde birbirinden çok farklı görsel gereksinmelerle karşılaşılmaktadır.

 

• Kiminde çevremizdeki tüm objeleri en kısa sürede, tüm ayrıntıları, biçim form ve renkleri ile görmek, algılamak isteği ön plandadır. Gereksinmeler tamamen fizyolojik konfor gereksinmeleridir. Dolayısıyla, bu gibi çevrelerin aydınlatma sistemlerinin tasarlanmasında fizyolojik amaç söz konusudur. Kimi kaynaklara göre bu aydınlatma, “ Fizyolojik aydınlatma” olarak anılmaktadır.

 

• Aydınlatma sisteminin kuruluşunda söz konusu olabilen bir diğer amaç da dekoratif amaçtır. Bir otel lobisi, bir lokanta, bir vitrin, bir gece kulübü, bir yontu, bir ağaç, v.b. gibi farklı işleve sahip mekan ya da çevre ögelerinin, oldukları gibi, tüm ayrıntı, biçim, form ve renkleriyle görünmeleri yerine, istenilen biçim, form, renk ve ayrıntıda görülmesi hedeflenmektedir. Böylelikle, söz konusu mekan ya da çevre ögesinin, olduğundan daha çekici, daha faklı, daha akılda kalıcı, daha güzel görünmeleri sağlanmaya çalışılır. Bu aydınlatma türü de “ Dekoratif aydınlatma” olarak anılmaktadır.

 

• Aynı sınıflandırma içinde görülen bir diğer tür ise “Dikkati çeken aydınlatma” dır. Bu tür aydınlatmada, gözlemcilerin bir nesne ya da bir olay üzerine dikkatlerinin çekilmesi amaçlanmaktadır. Kendi içinde farklı uzmanlaşmayı da gerektiren bu tür aydınlatma ile; sahne aydınlatmasında olduğu gibi, bir ya da birkaç sanatçı üzerine veya aralarında geçen bir olay üzerine, opera, bale, tiyatro ya da konser sırasında izleyicilerin dikkatlerinin çekilmesi istenirken, bir kentin, bir semtin kimliğini ortaya koyan, simgeleyen, çoğunlukla bir tarihi yapı, kimi zaman da yeni bir yapı üzerine dikkatlerin çekilmesi hedeflenmektedir. Dikkatlerin çekilmek istendiği bir diğer uygulama alanı ise, tamamen reklam amaçlıdır. Ticari üst amacı olan bu tür aydınlatmada, gözlemcilerin bir ürün, bir kurum ya da kuruluşu tanımalarını, bu isim ya da markanın zihinlerinde yer etmesini sağlamak amaçlanır. Bu nedenle, çeşitli yanıp sönen ışık kaynakları, ışıklı yüzeyler kullanılmaktadır. Kuşkusuz bu alt-tür için “aydınlatma” sözcüğü yerine, “ışıklandırma” sözcüğünü kullanmak daha doğru olacaktır.

COMMENTS

There aren't any comments yet.

istanbul elektrikçi